درس هایی از احکام (آرایش و پوشش نا مناسب)

درس هایی از احکام مجموعه ایست به قلم حجت الاسلام علیرضا محمدی نژاد، که از تاریخ 18 آذر 1398 هر هفته برای هفته نامه ی افقِ حوزه نوشته میشود؛

گاهی که به منزل خویشان و دوستان می رویم، خانم های نا محرم با ظاهری آرایش کرده و ادکلن زده در مقابل ما حاظر میشوند و یا پوشش کافی ندارند (مثلا جوراب به پا نمی کنند یا به ناخن هایشان لاک زده اند و گاهی تاتو کرده اند) ، نظر اسلام درباره ی معاشرت با این افراد چیست؟ آیا می توانیم به این مهمانی ها برویم ولی به نامحرم نگاه نکنیم؟

پاسخ: عطر و ادکلن بانوان در مقابل مردانِ نامحرم در صورتی که باعث جلب توجه (خوشایند) و تحریک و برانگیختنِ شهوتِ نامحرم باشد، حرام است و هم چنین بر زنان واجب است که چهره ی آرایش کرده ی خود را از نامحرم بپوشانند و پوشاندن پا از نامحرم واجب است، حتی اگر جورابی به پا کنند که پوست پا با پوشش آن نمایان است، کافی نیست و باید از نامحرم پوشانده شود. ناخن لاک زده هم زینت محسوب میشود و باید از نامحرم پوشانده شود. ولی پوشاندن ناخنِ بلند (بدون لاک) به فتوای آیات عظام سیستانی و مکارم لازم نیست مگر این که مفسده انگیز باشد.

با توضیحاتی که بیان شد، اگر رفتن به منزل این افراد موجب شود شما یا فرزند، همسر و همراهانتان به گناه بیفتند، نباید در این مهمانی شرکت کنید (شرکت کردن در این مهمانی و هر مجلسِ گناهی حرام است)؛ مگر حضور شما و خانواه تان باعث نهی از منکر و کنار گذاشتنِ آن گناه آنان باشد و لذا با چنین شرایطی باید به تبریک تلفنی یا پیامکی و مانند آن اکتفا کرد.

توجه:
1. برداشتنِ ابرو یا رنگ کرد ابرو اگر زینت محسوب شود باید از نامحرم پوشانده شود.
2. نگاه به زینت آلات زنِ نامحرم حرام است، حتی از روی لباس.

برای دانلود شماره ی 614 هفته نامه ی افق حوزه اینجا کلیک کنید؛


پی نوشت ها:
1. منظور از شناخت آن است که با او آشنایی داشته باشد و بداند او کیست و از کدام خانواده است. دختر یا همسرِ چه کسی میباشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.