درس هایی از احکام | احکام مهمانیِ مختلط

درس هایی از احکام مجموعه ایست به قلم حجت الاسلام علیرضا محمدی نژاد، که از تاریخ 18 آذر 1398 هر هفته برای هفته نامه ی افقِ حوزه نوشته میشود؛

منظور از اختلاط زن و مرد نامحرم چیست؟ آیا نشستن بر سر یک سفره در مهمانی ها اختلاط با نامحرم محسوب میشود؟
پاسخ: اختلاط زن و مرد نامحرم (اگر با رعایت مسائل شرعی باشد) مکروه است؛ مگر آن که پیرمرد یا پیرزن باشند و این مکروه بودن در صورتی است، که در مجلس کار حرام و یا زمینه و ترس افتادن به حرام نباشد و الا آن اختلاط حرام است. به طور مثال اگر در مجلسی شوخی ها و صحبت های شهوت آلود صورت میگیرد، پوشش های زن و مرد، مطابق دستور شرعی نیست؛تماس ها و رفتارهای غیر مجاز صورت میگیرد، این اختلاط حرام است.

آیا در حد متعارف میتوانیم با نامحرمان فامیل صحبت کنیم؟
پاسخ: صحبت با نامحرم مخصوصا بستگان در حدود متعارف و سخنان معمول حرام نیست؛ ولی در صورت امکان اگر خانم ها و آقایان از هم جدا باشند بهتر است.

توصیه: مسئله ی حجاب، به معنای جلوگیری از اختلاط و آمیزش بی قید و شرط زن و مرد در جامعه است. این اختلاط به ضرر جامعه و به ضرر زن و مرد و به خصوص به ضرر زن است. زنان مومن در جامعه ما سعی کنند قدر زن ایرانی مسلمان را بدانند. ارزش زن اسلامی و مسلمان را بدانید. زنی که در اختلاط و معاشرت با مرد قاطی نمیشود و خود را وسیله ای برای جلب چشم مرد نمیداند و خود را بالاتر از این می داند.

برای دانلود شماره ی 612 هفته نامه ی افق حوزه اینجا کلیک کنید؛


پی نوشت ها:

1) العروة الوثقی مع تعلیقات، النکاح، م 49.
2) خامنه ای، اجوبة الاستفتائات، س 1328.
3) مکارم؛ استفتاء.
4) مکارم؛ استفتاء.
5) بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با گروهی از زنان پزش سراسر کشور؛ 26 دی 1368.
6) بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جمع کثیری از بانوان کشور؛ 26 دی 1368.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.