درس هایی از احکام (شوخی، بازی و دست دادن با نامحرم)

درس هایی از احکام مجموعه ایست به قلم حجت الاسلام علیرضا محمدی نژاد، که از تاریخ 18 آذر 1398 هر هفته برای هفته نامه ی افقِ حوزه نوشته میشود؛

گاهی با فامیل به بیرون شهر میرویم و با عده ای از دخترها و خانم های فامیل (مانند دخترخاله، خواهرزن، زن برادر،زن دایی و دختر عمه) والیبال بازی می کنیم. آیا این کار اشکال دارد؟

پاسخ: دخترخاله، خواهر زن، زن برادر، زن دایی، دختر عمه هیچ کدام از محارم انسان نیستند، بنابراین بازی و شوخی با آنان به قصد لذت جنسی یا با ترس افتادن به گناه و مفسده هایی که دارد ممنوع است و باید از آن اجتناب کرد. فقهای بزرگوار در استفتائات خود تصریح کرده اند که این کارها حرام است و باید ترک شود. (1)

 

توصیه: بروز و ظهور و غلبه ی غریزه ی شهوانی در انسان به صورت پلکانی و تدریجی است، و به تعبیر قرآن کریم شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدفِ خود می رسد؛ بنابراین باید در رابطه با جنس مخالف خیلی مراقب بود. شکی نیست که شوخی و بازی با جنس مخالف اگرچه رکیک هم نباشد، زمینه را برای انحراف و تسلط شیطان فراهم می کند.

 

در بین اقوام ما و منطقه ای که هستیم، رسم بر این است که هنگام برخورد با یکدیگر دست می دهند (حتی زنان و مردان نامحرم) و تر این کار ، اهانت و بی ادبی نسبت به طرف مقابل محسوب میشود؛ حکم دست دادن زن و مرد با این فرض چیست؟

پاسخ: دست دادن با زن نامحرم حرام است (خواه فامیل باشند یا غیر فامیل و خواه با قصد لذت باشد یا بدون قصد لذت) و در هر صورت شعائر دینی باید حفظ شود . (2) حتی دست دادن با زنان غیر مسلمان هم همین حکم را دارد و جایز نیست. (3)

 

راهنمایی: شما باید حکم شرعی مسئله را برای فامیل بیان کنید تا حمل بر بی ادبی نشود؛

 

برای دانلود شماره ی 618 هفته نامه ی افق حوزه اینجا کلیک کنید؛


پی نوشت ها:

1. آیات عظام خامنه ای، سیستانی و مکارم؛ استفتاء.
2. آیات عظام خامنه ای، اجوبة الاستفتائات ، س493 و 515؛ سیستانی، منهاج الصالحین، ج2، النکاح، م16؛ مکارم، استفتائات، جدید، ج1، س818.
3. آیات عظام خامنه ای، اجوبة الاستفتائات، س515، سیستانی، پایگاه اطلاع رسانی دفتر، دست دادن، س4؛ مکارم ، استفتائات، جدید، ج2، س 1024.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.