درس هایی از احکام | احکام نگاه به عکس نامحرم

درس هایی از احکام مجموعه ایست به قلم حجت الاسلام علیرضا محمدی نژاد، که از تاریخ 18 آذر 1398 هر هفته برای هفته نامه ی افقِ حوزه نوشته میشود؛

گاهی در دید و بازدیدهای نوروزی و فامیلی میبینیم که زنان نامحرم فامیل عکس های بدون حجاب یا تصاویر دوران کودکیِ خود را به دیوار نصب کرده اند، حکم نگاه به این تصاویر را بفرمائید.
پاسخ: اولا: نگاه به عکس و فیلم های آشنایان و کسانی که آنان را می شناسید (هرچند بدون لذت و گناه باشد) حرام است و اگر شرایط نهی از منکر وجود دارد باید به آنها تذکر دهید که این تصاویر را از اتاق های مهمانی بردارند و در اتاق خصوصی قرار دهند.

ثانیا: خانمی که تصویر خودش را بدون پوشش کافی در معرض دید نامحرمان قرار داده، مثلا موهایش پیداست و آرایش کرده، یاید بداند که حداقل برخی از افراد او را میشناسند و با او فامیل یا آشنا هستند، یا اگر هم او را نمی شناسند، برخی عکس ها که خاص و با چهره های زینت کرده است، موجب گناه و باعث مفسده میشود؛ لذا همه ی فقهای بزرگوار فرموده اند: اگر این عکس ها دیگران را به گناه می اندازد و مفسده انگیز است، قرار دادنش در فضای عمومی حرام قطعی است؛

ثالثا: اگر نگاه به عکس کودکیِ زنان نامحرم باعث هتک آنان و تحریک شهوت نشود اشکال ندارد.

توجه:
1. خودنمایی کردن به منظور به گناه انداختن دیگران حرام است.
2. رعایت حجاب شرعی در مقابل نامحرم از ضروریات دین است.

برای دانلود شماره ی 612 هفته نامه ی افق حوزه اینجا کلیک کنید؛


پی نوشت ها:

1) منظور از شناخت، آن است که با او آشنایی داشته باشد و بداند او کیست و از کدام خانواده است. دختر یا همسر چه کسی می باشد و خصوصیات او را بداند (مثلا بتواند تا حدودی او را به دیگران معرفی کند) ؛ اما شناختی که از طریق فیلم یا تلویزیون باشد و صرف دانستن نام ایشان یا دیدن او در یک فیلم، شناخت به حساب نمی آید.
2) حضرات آیات سیستانی و مکارم؛ اگر از زنانی اند که به حفظ حجاب شرعی پایبند هستند، بنابراحتیاط واج نگاه کردن به عکس و فیلم آنان جایز نیست.
3) توضیح الامسائل مراجع، م2439؛ خامنه ای، اجوبة الاستفتائات، س1182؛ مکارم، استفتائات جدید، ج1، س1024.
4) حضرات آیات خامنه ای، سیستانی و مکارم؛ استفتاء.
5) آیت الله سیستانی؛ نگاه کردن به عکس دوران کودکیِ زنانی که آن ها را میشناسید، اگر عکس دوران کودکی از وضع کنونی زن حکایت کند، بنابر احتیاز واجب جایز نیست.
6) حضرات آیات خامنه ای، سسیستانی و مکارم؛ استفتاء.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.