مبارزه با خرافات با بن مایه ی طنز

مقام معظم رهبری:
مبارزه با خرافات را بايد جدى بگيريد. اين روش علماى ما بوده. مرحوم آقا جمال خوانسارى، عالم معروف، مُحشىّ شرح لمعه، پسر مرحوم آقا حسين خوانسارى – ۳۰۰ سال پيش براى اينکه خرافات را برملا کند، کتابى به نام «کلثوم ننه» را نوشته است. ايشان با زبان طنز، معروف‌ترين خرافات زمان خودش را به زبان فتواى فقهاى زنان درآورده و مى‌گويد: زنان پنج فقيه بزرگ دارند! يکى‌اش، کلثوم ننه است! يکى، دده بزم‌آراست! يکى، بى‌بى‌شاه زينب است! يکى، فلان است. آن وقت از قول اينها مثلا در باب محرم و نامحرم، در باب طهارت و نجاست و در باب انواع و اقسام چيزها، مطالبى را نقل مى‌کند.
يعنى عالم دينى به اين چيزها مى‌پردازد. ما خيال مى‌کنيم اگر با يک مطلبى که مورد عقيده‌ مردم است و خرافى و خلاف واقع است، مقاومت کرديم، بر خلاف شئون روحانى عمل کرده‌ايم؛ نه، شأن روحانى اين است. (بیانات مقام معظم رهبری در جمع روحانیون استان سمنان 17/8/1385.)

قسمتی از کتاب کلثوم ننه (عقائد النساء):
کسانی که نامحرمند:
اول عمامه به سر، اگر چه کوچک و کمتر از پانزده سال داشته باشد، ولی هر چه عمامه بزرگتر باشد صاحب آن بیشتر نا محرم است. و طالبان علم در هر لباسی باشند. دیگر علما و پیش نمازان و خدام مساجد و روضه خوان و واعظ و تاجر و کسانی که حج رفته باشند. دیگر مؤذن. و واجب است این چند طایفه اگر محرم نسبی هم هستند [مانند پسر و عمو ] …. زن از آنها بگریزد و اجتناب نماید و الا گناه کرده است.
اما آنان که محرمند….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.