معرفی کتاب الاصطلاحات فی الرسائل العملیه

به کوشش: الشیخ یاسین عیسی العاملی و توسط موسسه نشر اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به چاپ رسیده است. این کتاب فرهنگ‏نامه‏ اى از کلمات، تعابیر و واژگان به کار رفته در رساله‏ هاى عملیه و اصطلاحات فقهاى شیعه به زبان عربى است. کتاب به شکل معجم‏هاى الفبایى فرهنگ‏نامه اى تدوین یافته و در ذیل هر اصطلاح از کتب فقهى و لغوى شواهد و مستنداتى نقل شده است.

 

هدف عمده نویسنده آن است که اصطلاحات گردآورى شده به رفع ابهام در رساله عملیه امام خمینى(ره) و روشن سازى تعابیر و کلمات به کار رفته در رساله ایشان کمک نماید. اصطلاحات ذکر شده هم تعابیرى است که در متون تخصصى و استدلالى و رساله‏‌هاى عملیه به زبان عربى به طور خاص استعمال وسیع دارند و هم در متون فتوایى به وفور کاربرد دارند. در متون فقهى به زبان فارسى نیز بخشى از آنها به کار مى ‏رود.

در معرفى هر واژه عبارت کوتاهى از کتب فقهى معروف شیعه مانند الشرائع، اللمعه، الجواهر، التحریر، المسالک و دیگر کتب فقهى آمده است. غیر از کتب فقهى، از منابع و متون لغوى مانند اقرب الموارد، قاموس و المصباح نیز استفاده شده و عبارات توضیحى کوتاهى از این کتاب‏ها در تبیین معانى اصطلاحات و توضیح کاربردها و استعمالات آنها ارائه شده است. این کتاب در ۱۵۲ صفحه ی وزیری به چاپ رسیده است.

نمونه ای از توضیحات و شرح اصطلاحات:

الأوداج الأربعه:

الحلقوم و هو مجرى النّفس دخولا و خروجا.

و المری‏ء و هو مجرى الطعام و الشراب و محلّه تحت الحلقوم.

و الودجان و هما العرقان الغلیظان المحیطان بالحلقوم أو المری‏ء. (التحریر: الذباحه).

اظهار نظر:

با وجود اینکه تلاش نویسنده در تالیف این اثر قابل تقدیر است؛ ولی اصطلاحات زیادی در فتاوای عربی وجود دارد که در این کتاب نیامده یا معنای دقیقی ارائه نشده است، مثل: فیه تردد؛ عرف؛ عنف؛ الاحوط لو لم یکن اقوی؛ الاحوط لو لم یکن اولی؛ عادل؛ ظرف و برخی عناوین عرفی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.