معرفی کتاب المسائل العددیه

کتاب المسائل العددیه، حاصل جلسات بیان احکام آیت الله صاحب الزمانی و برخی فیش‌ها و دست نوشته‌های اوست که توسط ارادتمندان ایشان چمع‌آوری شده و در قالب با ارزشی ارائه شده است.

 

نام کتاب: المسائل العددیه

نام مولف: حضرت آیت الله صاحب الزمانی بروجردی

اولین سال نشر: ۱۳۷۸

توضیحات:
المسائل العددیه تالیف حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ رحمت الله صاحب الزمانی بروجردی است؛ ایشان از شاگردان مرحوم شیخ محمد آیتی، آیت الله غروی، آیت الله حاج آقا میرزا لطف الله، حاج شیخ علی جواهری، آیت الله العظمی بروجردی و محقق داماد و علامه طباطبایی بوده‌اند. اکثر عمر شریفش را در بروجرد – علاوه بر تدریس فقه و اصول – به پاسخگویی و رسیدگی و حل مشکلات مردم پرداخت. او بیش از ۴۰ سال در شهر بروجرد امام جماعت مسجد امام سجاد (علیه السلام) بود.

ایشان قبل از هر سخنرانی – چه در مسجد امام سجاد (علیه السلام) و چه در سایر مساجدی که دعوت می‌شد – به بیان احکام و مسائل شرعی می‌پرداخت و احکام را به شیوه‌ای جالب و عددی بیان می‌کرد. احاطه و اشراف بسیار زیاد وی به مباحث فقهی باعث شده بود که بیانات ایشان در احکام، بسیار ساده، جامع، دقیق و پربار باشد.

کتاب المسائل العددیه، حاصل جلسات بیان احکام آیت الله صاحب الزمانی و برخی فیش‌ها و دست نوشته‌های اوست که توسط ارادتمندان ایشان چمع‌آوری شده و در قالب با ارزشی ارائه شده است. ساختار کتاب به این شکل است که از احکام یگانه تا احکام دوازده‌گانه ادامه دارد و در ۳۴۳ صفحه (جز فهرست موضوعی) به چاپ رسیده است.

نمونه‌ای از احکام این کتاب در بخش احکام پنج‌گانه:

استحباب ولیمه – مهمانی دادن – در پنج مورد است:

۱- خریدن خانه

۲- مولود (به دنیا آمدن نوزاد)

۳- مراجعت از حج و زیارت خانه‌ی خدا

۴- عروسی و مراسم ازدواج

۵- ختنه کردن فرزند.

اظهار نظر:

غلط‌های تایپی و منطبق نبودن برخی از فتاوا با نظر مراجع معاصر و گاهی دقیق نبودن شمارش‌ها (مثلاً ممکن است برخی از مسائل شش‌گانه باشد ولی در فهرست پنج‌گانه آورده شود) را می‌توان از اشکالات این کتاب بر شمرد که البته قابل حل و اصلاح است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.