یادداشت هایی برای ائمه جمعه محترم

یکی از بهترین ظرفیتها در حکومت دینی، وجود ائمه جمعه به عنوان نمایندگان ولی فقیه در شهرها و استانهاست که بحمدالله همواره شایسته ترین ها و افرادی اهل تقوا و فضیلت انتخاب شده و می شوند؛ ولی به هر حال امامان جمعه محترم قادرند از این ظرفیت عظیم بیشتر و بهتر استفاده کنند.

یکی از بهترین ظرفیتها در حکومت دینی، وجود ائمه جمعه به عنوان نمایندگان ولی فقیه در شهرها و استانهاست که بحمدالله همواره شایسته ترین ها و افرادی اهل تقوا و فضیلت انتخاب شده و می شوند؛ ولی به هر حال امامان جمعه محترم قادرند از این ظرفیت عظیم بیشتر و بهتر استفاده کنند.
چند توصیه و راهکار:
1. ائمه جمعه محترم باید سال ها قبل از انتصاب، طراحی دقیقی برای رشد دینی جامعه داشته باشند.
2. سال ها قبل کادر مناسب ساخته باشند و راه های برون رفت از مشکلات مردم را جستجو و بررسی کرده باشند.

3. برای ارتقای دینی شهر طرح های کاربردی داشته باشند.

توجه: طراحی و برنامه ریزی می تواند با دعوت از مشاوران زبده و خوش فکر از دور و نزدیک اتفاق بیفتد.

4. نهادها، اصناف و سازمانها را به آموزش احکام اسلامی توصیه و عموم مردم را به فراگیری احکام اسلامی تشویق کنند.

  • برای مثال ائمه جمعه با هماهنگی کارشناسان مذهبی جلسات هفتگی یا ماهانه برای بیان احکام با بازاریان و اصناف مختلف تشکیل دهند.
  • برای مدیران شهر و معاونان آنان جلسات احکام برگزار کنند.
  • از امامان جماعت مساجد بخواهد در مساجد به بیان احکام اهتمام داشته باشند.
  • حتی برای سردفتران دفاتر ازدواج جلسات احکام برگزار کنند.
  • از نمایشگاه های جذاب دینی و فقهی به صورت مادی و معنوی حمایت کنند.

5. تاسیس حوزه علمیه ویژه خواهران و براداران در شهر ها و مدیریت صحیح آن.

6. دعوت از مجتهدان و اساتید به نام و متبحر علمی و اخلاقی در حوزه علمیه.
توجه: باید از علمای انقلابی و درجه اول حوزه علمیه قم برای تشکیل درس خارج فقه و اصول به شهر دعوت شوند و طوری نباشد که حوزویان احساس کنند امام جمعه به فکر تقویت و جا انداختن جایگاه علمی خودش است. (این خود نشان از اخلاق عملی و بلند نظری امامان جمعه دارد).

6. در انتخاب کادر و اطرافیان خود تقوا و ساده زیستی را ملاک قرار دهند و مراقب باشند که انتخاب و انتصاب ها موجب حرف و حدیث در بین مردم شهر نشود و گاهی نظرات مردم را در مورد اطرافیان و کارمندان خود بخواهند.
7. با حساسیت های مردم و آداب و رسوم ها آشنا باشند و آن را رصد کنند و به خوبی از حساسیت های اقوام و گروه ها و اقشار مختلف آگاهی داشته باشند.
8. در تعیین ائمه جمعه موقت تمام جوانب، به خصوص جایگاه علمی او در میان حوزویان و جایگاه  اجتماعی در میان مردم و نه فقط سابقه ی سیاسی را بسنجند.
9. با تمامی هیات ها و تشکل های مذهبی شهر ارتباط داشته باشند و نه فقط چند گروه مذهبی خاص.

برای مثال ائمه محترم جمعه هر هفته در مراسم یکی از هیات ها شرکت کنند و حداقل نیم ساعتی با جمع اعضا و مسوولان هیات گفت و گو کنند و در صورت امکان کمک مالی به آنان داشته باشند و جوایزی به منتخبانشان بدهند.

10. تنها به خط قرمزها در قطع روابط با افراد و نهادها اکتفا کنند و نه بیشتر و جاذبه ها را صد چندان کنند.
11. ارتباط مستقیم با مردم را از حالت تشریفاتی بیرون برند و سعی کنند از حضور کلیشه ای و سخنرانی های تشریفاتی پرهیز کنند و تلاششان حضور واقعی و مشکل گشا به ویژه در بین طبقه مستضعف باشد.
توجه: وقت زیادی از ائمه جمعه برای سخنرانیهای تشریفاتی صرف می شود که به جای آن حضور در میان قشر ضعیف و دیدارهای چهره به چهره بسیار موثرتر است.
12. با تمام اقوام و گروه ها در سطح شهر مرتبط باشند ولی با ثروتمندان بیش از حد رفت و آمد نکنند.
13. در به کارگیری نیروهای مومن و معتقد دانشگاهی و حوزوی برای بهبود وضعیت اقتصادی و دینی شهر تلاش کنند و هراسی از حضور افراد نخبه در جایگاه ها نداشته باشند.

برای مثال ائمه جمعه فراخوان داشته باشند و با توجه به استعلام و مشاوره و مصاحبه، بهترین دانشجویان و طلاب شهر خود را – حتی آنان که در خارج از شهر مشغول تحصیل یا کار هستند – برای همکاری دعوت کنند.

سعی کنند پیش از به کار گیری نیروها تا جایی که امکان دارد بررسی و تحقیق کنند و پس از انتخاب افراد به عنوان مدیر یا مشاور، زود به زود کسی را حذف یا استیضاح نکنند.
14. سعی کنند با مردم بدون واسطه مرتبط باشند.

15. در تمام زمینه ها از مشاورین باتقوا و عاقل مدد بخواهند.
16. خود را متعلق به همه مردم بدانند و نگذارند عده ای بین آنان و مردم واسطه شوند. در صورتی که مشغله های آنان زیاد شد، عده ای را از طرف خود مامور سرکشی به مردم قرار دهند و از آنان دستگیری داشته باشند.

توجه: امام جمعه های محترم همواره افراد خوش نام و امین را به عنوان نماینده به میان مردم بفرستند و با اقشار و سطوح مختلف اداری و غیر اداری و حقیقی و حقوقی ملاقات و نشست و برخواست کنند و از حوزویان و دانشجویان و بازاریان و کارگران و …سرکشی و دلجویی داشته باشند.
17. با زبان مردم و با مطالعه خطبه بخوانند.

18. در مسائل جزئی و سطحی دخالت نکنند؛ ولی به مسائل جزئی مردم اهمیت بدهند.

19. سعی کنند امین ترین، خوشنام ترین و کارآمدترین  افراد را به ارگان ها معرفی کنند.

20. حفاظت از دین مردم را سرلوحه کار خود قرار دهند.

21. از چند شغله شدن جداً پرهیز کنند و این منصب خطیر را با قوت مدیریت و اداره کنند.

22. پدری مهربان و معنوی و سنگ صبور مردم شهر باشند.

نوشته شده توسط حجت الاسلام محمدی نژاد؛ در سال 1392

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.