موسسه جامعه الاحکام

جامعه الاحکام

احکام شرعی، بعد عملی دین اسلام است. دین مبین اسلام، به عنوان نسخه‌ی کامل قوانین زندگی فردی و اجتماعی انسان و مکتبی که در پی آرامش مادی و معنوی انسان است، مانند هر مکتب دیگری در دو جنبه نظری و عملی به ارائه‌ معارف خود پرداخته است. جنبه نظری دین همان بخشی است که بنیادی‌ترین سوالاتِ انسان پرداخته و به پیرایش آن‌ها ار ناراستی‌ها و کژی‌ها می‌پردازد. اما آغاز سخن از آنجاست که اگرچه اصلاح اندیشه یک مقدمه‌ی واجب برای هدایت انسان است، اما دین صرفا در اصلاح اعتقادات خلاصه نمی‌شود؛ بلکه تمام هم و غمِ خود را بر روی عمل انسان معطوف کرده است. امام کاظم علیه السلام در اینباره می‌فرمایند:

 

الإیمانُ عملٌ کلُّهُ

همه ایمان عمل است

 

جنبه عملی دین همان چیزی است که با کلید واژه عمل صالح، بخش پر رنگ مکتب اسلام را به خود اختصاص داده است. به راستی همین جنبه‌ی اساسی از دین است که شرط اصلی رشد ایمان و اصلاح و تزکیه نفوس و اصلاح مشکلات جامعه به حساب می‌آید. تقوا که قلب قرآن و نتیجه‌ی ایمان به حساب می‌آید، مشروط به عمل به دستورات خداوند متعال است که توسط انبیا به سوی بنی آدم نازل شده است، تا او را به سوی سعادت و آرامش در دنیا و آخرت هدایت کند. این دستورات در عصر غیبت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف توسط کارشناسان دین (فقها) از منابع و متون دینی استخراج شده و در قالب احکام شرعی در اختیار انسان قرار گرفته است.

در همین راستا، موسسه جامعه الاحکام رسالت‌ اصلی خود را تحقیق و انتشار احکام الهی در جامعه قرار داده و اهدافِ زیر را وظیفه‌ی اصلی خود می‌داند:

۱. ارتقای سطح کمی و کیفی جامعه­‌ی مخاطب

امروزه در روش تدریس احکام شرعی ضعف هایی وجود دارد که باعث عدم جذب مخاطب به سوی آن می‌شود؛ این در حالی است که احکام، یکی از مهم‌ترین ابعاد سبک زندگی دینی به حساب آمده و شیوه‌ی صحیح رفتار انسان در تمام عرصه‌ها را ترسیم می‌کند. یکی از اهداف مهم موسسه جامعه الاحکام ایجاد جذابیت‌ در زمینه‌ی تدریس و آموزش احکام با روش‌ها و فنون نوین است.

۲. گسترش مراکز احکام آموزی در کشور

یکی از مهم‌ترین اهداف جامعه الاحکام، ایجاد زمینه‌ها و بسترهای مناسب برای گسترش مراکز آموزش و ترویج احکام است.

۳. غنی‌سازی اوقات فراغت

با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان استعداد خوبی در فراگیری آموزه‌های دینی دارند، جامعه الاحکام در صدد است، تا با روش‌های جذاب و خلاقانه بتواند آنان را با احکام شرعی آشنا کرده و بستری را در جهت تربیت دینی این قشر فراهم نماید.

۴. تولید محصولات متنوع

با توجه به این که در عصر حاضر ارتباطات حالتِ پیچیده‌تری به خود گرفته و با گذشته بسیار متفاوت شده است، شکی نیست که باید با قالب‌های جدیدِ انتقال پیام آشنا بود و از آن‌ها در جهتِ جذابیتِ انتقال احکام شرعی به مخاطب بهره برد. می‌توانیم ادعا کنیم که این مهم‌ترین وجه تمایز جامعه الاحکام با مجموعه‌های دیگر است. یکی از اهدافِ مهم ما ارائه‌ی احکام شرعی در قالب‌های جدید است.

در ادامه شما می‌توانید گزارش مختصری از فعالیت‌های موسسه جامعه الاحکام را دانلود نمائید.